slogan

Parodontitída

Je chronické infekčné zápalove ochorenie tkanív závesného aparátu zuba. Pokiaľ sú ďasná a závesný aparát zuba dlhodobo vystavené pôsobeniu plaku a zubného kameňa, začne sa ďasnový žliabok okolo zuba prehlbovať, jeho úpon na zube je porušený a vzniká tzv. parodontálny vačok, čo je priestor medzi zubom a ďasnom alebo kosťou.

Zápal sa šíri do hĺbky pozdĺž koreňa zuba a dochádza postupne k deštrukcii závesného aparátu zuba a úbytku kostného lôžka. Nebezpečie parodontálnych vačkov spočíva v tom, že sa takto vytvára miesto neprístupné pre čistenie, v ktorom sa hromadí bakteriálny plak, zbytky potravy a zubný kameň.

Príznaky ochorenia

Ďasno má intenzívnu červenú farbu, krváca pri čistení zubou a často spontánne krváca, dochádza k ústupu ďasna a tým k obnažovaniu koreňov zubov.

Veľmi často sa vyskytuje hnilobný zápach z úst. Vzhľadom k deštrukcii kostného lôžka sa zuby uvoľňujú ( kývajú sa ) a menia svoje postavenie. Niekedy je prítomná značná bolestivosť a sú hnisavé komplikácie.

Liečba

Po podrobnom parodontologickom vyšetrení dochádza k nácviku správnej ústnej hygieny.Vykoná sa individuálna inštruktáž ústnej hygieny pomocou bežných alebo špeciálnych pomôcok.

V tejto fáze je nutná spolupráca pacienta, pretože bez správne zvládnutých návykov starostlivosti o ústnu dutinu nie je liečba parodotitídy nikdy úspešná. Potom nasleduje samotná liečba. Odstráni sa povlak, pigmenty a zubný kameň z povrchu zubov, upravia sa nevyhovujúce výplne, ošetríme zubný kaz a prepracujeme nevhodné protetické práce ( korunky, môstíky a pod.), ošetria sa parodontálne vačky, z ktorých sa odstránia všetky nečistoty.

V niektorých prípadoch je potrebná aj chirurgická liečba, často doplnená antibiotikami alebo inými liečivými prípravkami. Liečba parodontitídy je často veľmi komplikovaná, ale nie nemožná. Je potrebné vedieť, že takéto ochorenie môžeme zastaviť vo fáze, v ktorom sa dá udržať niekoľko rokov, keď pacient prichádza na pravidelné kontroly za 3 -6 mesiacov, keď je znovu motivovaný k správnej ústnej hygiene, bez ktorej nie je liečba tohto ochorenia úspešná.