slogan

Mýty a nepravdy v starostlivosti o zuby

1. Robím pre svoje zuby dosť, keď sa vyhýbam sladkostiam.

Nemusí to tak byť, pretože správne vyčistenému chrupu sladkosti nevadia. Cukor ako taký zuby neničí, tie poškodzujú baktérie, ktoré sa cukrom živia. Pokiaľ si zuby dôkladne očistíme, žiadne baktérie tam nebudú a cukor tak nepadne na úrodnú pôdu.

2. Krvácanie pri čistení zubov je normálne.

Normálne to rozhodne nie je. Minimálne to svedčí o tom, že ďasno okolo zuba je podráždené a pravdepodobne trpí zápalom. Zdravé ďasno totiž nekrváca.

3. U nás v rodine sa zlý chrup dedí.

To nie je pravdepodobné. Skôr sa dedia zlé návyky v starostlivosti o chrup. Ľudia si čistia chrup málo alebo nesprávne.

4. Najdôležitejšia je dobrá pasta, na kefke nezáleží.

Voľba pasty je dôležitá ale voľba kefky ešte viac. Kefka musí mať správny tvar, veľkosť, kvalitu vlákien a správnu tvrdosť.

5. Prvé zuby sa čistiť nemusia, veď aj tak vypadnú.

Nie je to pravda, musia sa umývať. Zlou hygienou sa môžu vytvoriť nedostatky na stálom chrupe a dieťa si nevytvorí správne návyky v starostlivosti o chrup. Zuby sa u detí čistia od prerezania prvého zúbka.

6. Zuby sa kazia každému.

To nie je pravda. Keby sa ľudia vedeli starať o svoj chrup, vôbec by sa im - až na vzácne výnimky - nekazil a slúžil by im celý život, k tomu je naprogramovaný. Zuby sa kazia preto, že im ľudia nevenujú dostatočnú starostlivosť.

7. Stačí ak si večer miesto umytia zubov zajem jedno jablko.

To už dávno neplatí. Práve naopak napáchame tým veľa škody, pretože jablko obsahuje cukor a kyseliny, keď si následne neumyjeme zuby, narušia štruktúru povrchu zuba.