slogan

Čo je to dentálna hygiena

V starostlivosti o zuby si ešte stále mnoho ľudí na Slovensku neuvedomuje, že prevenciou by predišli mnohým bolestiam, neočakávaným finančným nákladom za zubné ošetrenie a nakoniec aj strate zubov.

Vedci sú presvedčení, že takmer každý zub, ktorý bol ,,vytrhnutý", mohol byť zachránený prevenciou. Jednou z foriem prevencie je dentálna hygiena. Je to odbor, špecializujúci sa predovšetkým na prevenciu zubného kazu a ochorení ďasien (gingivitídu, parodontitídu).

Kto je dentálna hygienička

Dentálna hygienička je špecializovaný pracovník na úzku spoluprácu so zubným lekárom v starostlivosti o prevenciu ochorení v ústnej dutine. Zabezpečuje najvyššiu kvalitu starostlivosti o ústne zdravie.

Aké práce môže vykonávať dentálna hygienička

Hlavnou úlohou dentálnej hygieničky je profesionálne čistenie zubov, odstraňovanie zubného kameňa a leštenie zubov. Dentálna hygienička sa zaoberá zubným zdravím pacienta, výchovou a inštruktážou správnej techniky čistenia zubov, aplikáciou fluoridových preventívnych materiálov.

Prečo je dôležité ošetrenie dentálnou hygieničkou

Pravidelné profesionálne čistenie zubov by ste mali absolvovať 2-krát ročne. Ak už máte gingivitídu alebo parodontitídu, profesionálne čistenie vyžaduje viac ošetrení. Spolu s vašou domácou starostlivosťou o zuby sa vám zachovajú zdravé zuby a ďasná. Zdravé zuby a ďasná zlepšia váš celkový vzhľad, zachovajú sa vám zuby a váš dych bude svieži aj bez žuvania žuvačiek.

Prečo navštíviť dentálnu hygieničku keď môj zubár odstraňuje zubný kameň

Zubný lekár sa zaoberá samotnou liečbou zubov : zubným kazom, plombou, čistením a plnením zubných kanálikov, vyhotovením zubných koruniek alebo mostíkov, zhotovením čiastočných alebo celkových protéz pri strate zubov. Zubný lekár je vyťažený natoľko, že čas na prevenciu v zubných ambulanciách nezostáva.

Ako dlho trvá ošetrenie

Celkové vyšetrenie a ošetrenie dentálnou hygieničkou by malo trvať 30 - 60 minút. Tento čas je venovaný meraním a vyšetrením ďasna, vysvetlením príčiny ochorenia a možnosťou liečby, inštruktážou správnej techniky čistenia zubov a samotným ošetrením t. j. odstránením zubného kameňa a leštenia zubov. Dentálna hygienička môže tiež aplikovať špeciálne fluoridové prípravky čím zabráni vzniku zubného kazu. Hygienička vám taktiež poradí a ukáže ako a aké používať pomôcky na základe individuálneho prístupu.

Je ošetrenie bolestivé

Odstránenie zubného kameňa je zvyčajne nebolestivé. Prítomnosť citlivosti a miernej bolestivosti však nie je vylúčená. V extrémnych prípadoch je možné podať lokálne anestetikum, ktoré však musí byť aplikované iba zubným lekárom.

Je ošetrenie finančne náročné

Ceny sú rôzne v každej ambulancii. Je jednoznačne dokázané, že financie vynaložené na prevenciu sú oveľa nižšie ako financie na ošetrenie zubného kazu, protetické ošetrenie alebo chirurgickú liečbu parodontitídy. Cenník našej ambulancie → viď platené služby FNLP.